Stödjegränd 1

Stödjegränd 1

Slutpris

1 200 000 kr


Solhaga— Örebro

Stödjegränd 1


Slutpris
1 200 000 kr

Örebro - Solhaga

Stor fyra med inglasad balkong i västerläge, mot innergården!

Välkommen till den stora fyran i Solhaga! Fint balkongläge mot innergården. Väderstrecket är väster och här får du gott om soltimmar! På sommaren passar det bra att dra undan glaset och på våren och hösten får du ett fantastiskt extrarum precis intill köket. I den här fyran får ni plats hela familjen och alla får ordentliga sovrum. Om du inte behöver många sovrum, men kanske ett hemmakontor eller gästrum till långväga släktingar, är den här lägenheten och planlösningen perfekt. På tal om släktingar som kommer på besök... det finns dessutom en fin övernattningslägenhet att hyra för en billig peng. Fint kök med gott om plats för matbord och stolar. Badrummet är stamrenoverat i föreningens regi. Det finns även en separat wc. Gott om förvaring med flera garderober och ett varmförråd precis utanför ytterdörren, i trapphuset. Bra att veta är att föreningen nyligen har dragit in fiber och att man har tecknat ett gruppavtal med Tele2 för samtliga medlemmar. Bredband, fiber, 500/500 Mbit/s ingår nu. Till den aktuella lägenheten finns en inre reparationsfond om 20 941 kr, som övergår till köparen.

Brf Solhaga är med sina 684 lägenheter Örebros största bostadsrättförening, en av de största i Sverige. Det är en oerhört välskött och stabil förening med låg belåning om ca 3 000 kr/kvm i lån. Här trivs stora som små med bilfria innergårdar, grönytor, många lekplatser och grannar i området att umgås med. Här är det lätt att få bilparkering, såväl för boende som besökare. Strövområden i Karlslundsskogen och Hästhagen alldeles runt knuten, utmärkt för hundägaren och för dig som uppskattar promenader i naturen. Föreningen har en samlingslokal som får hyras till fester och en vattenpark med pool. Det finns även flera tvättstugor, grovtvättstugor, miljörum med källsortering och kompostering, vävstuga, hobbyrum, cykelrum, hyrförråd för mopeder, MC och däck, snickarbod mm. Brf Solhaga är en aktiv förening som anordnar mängder med gemensamma och roliga aktiviteter för den som vill delta. Det kan bland annat vara valborgsfirande, påskfirande, hemlig resa och filmkvällar. Det är gångavstånd till Haga centrum med mataffär, simhall, frisör, restaurang mm. Att bo i Solhaga ger dig den lugna känslan av att bo på "landet", men med fördelen att det är cykelavstånd till city!


Boarea
91.5 kvm
Avgift
8 289 kr/mån
Rum
4 rum (3 sovrum)
Våning
2 av 2 (Hiss finns ej)
Såld
2025-04-22

Mäklarhuset Örebro

Denna lägenhet på Stödjegränd såldes av oss 2025-04-22. Se alla våra försäljningar i Örebro samt även på Stödjegränd.

Boka värdering

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.