2:a i markplan med hörnläge i Skogstorp!
Välkomna till denna 2:a på välplanerade 67 kvm! I Brf Skogstorp finns nu möjligheten att förvärva denna tvåa helt i markplan, där man kan sätta sin egen prägel!
Här finns ett kök med ljusa luckor och här finns gott om både bänkyta och skåp till förvaring! Vidare in till vardagsrummet med ett trevligt burspråk som släpper in lite extra ljus. Här finns även utgången till den insynsskyddade altanen. Här finns även ett sovrum med mycket förvaring. I badrummet finns det en kombinerad tvättmaskin/torktumlare - väldigt smidigt! Perfekt som en första lägenhet eller varför inte om man vill flytta från villan och söker något i markplan utan trappor! Omgående tillträde kan ske!
Skogstorp ligger med ett lagom avstånd in till centrum och det finns även bra kollektivtrafik för den som vill ta bussen. Skogstorp ligger beläget nära havet för den som vill ta en tur ner dit på cykel så är det inte långt! Här finns förskolor, skola och t.o.m. en vårdcentral och ett bibliotek! Ett populärt område för alla åldrar! Och under sommartid bör man absolut besöka Ackebergs Pizzeria som blivit ett populärt ställe att hänga på för skogstorpsborna!
795 000 kr
67 kvm
5 785 kr/mån
2 rum (1 sovrum)
1 av 2
Mäklarhuset Falkenberg
Kontakta Angelica för mer information kring Gullregnsvägen 12 G.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.

Fint burspråk som släpper in mycket ljus!

Fint burspråk som släpper in mycket ljus!
Gott om plats till förvaring i sovrummet.

Skönt med uteplats på hörnläge!
-
Boka en fri värdering med Angelica
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
01
Hall
Hall med ljusa väggar och plastmatta. Här finns tre garderober.
02
Kök
Kök med ljusa luckor och laminatbänk. På golvet ligger en plastmatta och väggarna är ljusa. Utrustning: kombinerad kyl/frys, spis, fläkt, diskmaskin.
03
Badrum
Badrum med duschkabin. Plastmatta på golv och vägg. Handfat med kommod och spegelskåp. Här finns en kombinerad tvättmaskin & torktumlare.
04
Vardagsrum
Vardagsrum med burspråk som släpper in mycket ljus! Vita väggar och parkettgolv. Här finns utgången till altanen.
05
Sovrum
Sovrum med plastmatta och ljusa väggar. Här finns gott om förvaring med en vägg av garderober,
01
Beskrivning
67 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
2 (1 sovrum)
1 av 2
02
Byggnadssätt
1984
Upplåten med annan nyttjanderätt än bostadsrätt
03
Energideklaration

77 kWh/kvm och år
150 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2021-04-12
Mikael Kilén, HSB Förvaltning
04
TV/Internet
250/250 och Telias stora paket.
05
Altan
Altan som nås från vardagsrummet.
06
Övriga upplåtna utrymmen
Förråd vid entrén, samt förråd i fristående byggnad.
07
Bilplats/Övriga byggnader
Gemensam parkeringsplats finns i området. 4 laddstolpar finns att hyra om ledigt, kostnad 300 kr/mån + laddkostnad.
Föreningen har även 30 st garage att hyra med separat kö. Kostnad 250/300 kr.
01
5 785 kr/mån
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme och vatten
125 kr/mån
1600 kWh/år
500 kr/mån
257 kr/mån (Obligatorisk kostnad)
882 kr/mån
Bostadsrätt
4 824 kr (Senast kontrollerad: 2025-03-10)
588 kr kr, betalas av köpare.
1470 kr kr
2,4081
2,4081
är inte pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2025-03-10.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
2023-01-01 höjdes avgiften med 3 %
2024-01-01 höjdes avgiften med 8 %
2025-01-01 höjdes avgiften med 5 %
01
HSB Brf Skogstorp. I föreningen finns 38 lägenheter.
Föreningen äger marken
Bostadsrättsföreningens hus bebyggdes året 1984 på fastigheten Skogstorp 16:30 som föreningen innehar med äganderätt.
På fastigheten finns 5 st bostadshus.
Det finns 38 lägenheter samt 30 garage.
Takbyte och solpaneler är på gång.
2023-01-01 höjdes avgiften med 3 %
2024-01-01 höjdes avgiften med 8 %
2025-01-01 höjdes avgiften med 5 %
2020: Målning av fasader, takutsprång och entréer, montering av utkastare på samtliga stuprör, byte av spruckna takpannor och rensning av alla rännor på samtliga byggnader.
2021: Renovering av balkonger, byten av räcken och målning av balkongplattan.
2022: Installation av fyra st laddplatser för elbilar
2023: Omläggning av asfalterade ytor vid garage och parkering
Garage 30 st.
Förrådsbyggnader där man har sitt eget förråd.
Sopsorteringsrum samt ett rum med diverse trädgårdsredskap för alla att nyttja vid behov.
Privatbostadsföretag (äkta)
144 489 kr
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning är baserad på senast tillgängliga årsredovisning, 20230101-20231231. Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning är räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar och likvida medel. Observera att föreningens skuldsättningsgrad kan ha förändrats sedan årsredovisningen som ligger till grund för beräkningen upprättades.
01
Skogstorp är ett område beläget strax utanför Falkenberg. Via cykelvägar tar man sig dock snabbt till både centrum, strand och natursköna områden. Dessutom gränsar det till handelsområdet Smedjeholmen med bl.a. välbesökta Fynda Factory outlet och populära Korshags laxrökeri.
I Skogstorp finns både villor, hyreslägenheter och bostadsrätter och området är mycket populärt bland barnfamiljer. Här finns flera förskolor F-9 skolan Skogstorpsskolan, idrottsplats, pizzeria, bageri, golfbana, elljusslinga och mycket mer.
Avgift
5 785 kr/månIngår i avgift
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme och vattenFörsäkring
125 kr/månÅrlig elförbrukning
1600 kWh/årHushållsström
500 kr/månInternetuppkoppling
257 kr/mån (Obligatorisk kostnad)Sammanlagd driftskostnad
882 kr/månUpplåtelseform
BostadsrättInre reparationsfond
4 824 kr (Senast kontrollerad: 2025-03-10)Överlåtelseavgift
588 kr kr, betalas av köpare.Pantsättningsavgift
1470 kr krAndel i förening
2,4081Andelstal insats
2,4081Pantsättning
är inte pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2025-03-10.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Avgiftsförändringar
2023-01-01 höjdes avgiften med 3 %2024-01-01 höjdes avgiften med 8 %
2025-01-01 höjdes avgiften med 5 %

Skogstorp!
Beläget strax norr om Falkenberg ligger Skogstorp, ett familjärt område som är, och länge har varit, otroligt populärt bland Falkenbergare i alla åldrar!
01
Fördelar med området
02
Nära till mycket!
Från Skogstorp så tar man sig lätt via cykelvägar in till Falkenbergs centrum och på vägen passerar man Smedjeholmens handelsområde där både det populära Fynda köpcenter och Korshags laxrökeri ligger. Skogstorp ligger dessutom väldigt nära havet och man tar sig dit på några minuter!
03
Ett familjärt område!
I Skogstorp blandas villakvarter med bostadsrätter och hyresrätter. Här finns F-9 skolan Skogstorpsskolan, flera förskolor, vårdcentral och idrottsplats med fotbollslaget Stafsinge som har duktiga seniorlag på både dam- & herrsidan samt en välmående ungdomssektion. Här finns också flera lekplatser, pulkabacke och på Skogstorpsskolan finns en nybyggd idrottshall. Här finns även ett bibliotek!
04
Att äta
Med tanke på Skogstorps ringa storlek så finns här många restauranger. Under sommartid ska man passa på att äta på Ackerbergs pizzeria som serverar napolitansk pizza, de har nämligen bara säsongsöppet under sommaren än så länge. Annars finns fler pizzerior tillhands året om i Skogstorp.
På Smedjeholmen som ligger ett stenkast bort finns både Matverket och populära Korshags som bl.a. har en fin fisk- & skaldjursdeli. Vid Björnhults golfbana finns en populär golfrestaurang.
05
Att göra
Precis nordöst om Skogstorp ligger Björnhult. Här finns en fin 18-håls golfbana och numera även padelbanor. Stafsinge IP erbjuder flera fotbollsplaner, och genom samhället går också en fin slinga, perfekt för löprundor eller promenader. Inte långt ifrån Skogstorp finns även turridning, vackra naturreservatet Morups Tånge och fina badmöjligheter på t.ex. Stafsinge strand eller det mer dolda smultronstället Skomakarhamnen.
Länkar


Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Hav1,64 km5 min7 min29 min
-
Sjö1,83 km6 min10 min28 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Angelica!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.