Basungatan 17
2 300 000 kr
Trivsam gavellägenhet i naturnära Ruddalen
Välkommen till denna trivsamma gavellägenhet på våning 3. Här bor du granne med naturen men även med närhet till allt man kan önska för en bekväm vardag. Bostaden har en härlig inglasad balkong i sydvästläge med fri utsikt över föreningens grönområden! Här finns även ett välplanerat kök och rymligt badrum, två lättmöblerade sovrum samt ett vardagsrum med mycket fint ljusinsläpp genom stort burspråksfönster och vacker originalparkett i fiskbensmönster. Till bostadsrätten hör en inre reparationsfond om 24 432 kr som kan användas vid renovering av bostaden. Till bostaden hör även ett vindsförråd, samt ett källarförråd.
I natursköna Ruddalen bor du lugnt och skönt nära alla nödvändigheter. Spårvagnarna stannar bara några minuter från uppgången (hållplats Nymilsgatan eller Musikvägen). Det tar inte mer än tio minuter till Linnéstadens många restauranger och kaféer. Ännu närmre ligger Frölunda Torg som har allt för en lyckad shoppingrunda, med butiker såväl som kaféer och lunchställen. Vill man handla närmre hemmet finns nybyggda Willys inom gångavstånd.
Ett stenkast från bostaden ligger Ruddalens idrottscentrum. Här kan du träna i gym både ute och inne och bada bastu. Här finns fina motionsspår, en frisbeegolfbana och fotbollsplaner. Vintertid kan du åka skridskor på någon av isbanorna och mellan maj och oktober kan du åka inlines. Blir man badsugen under sommaren är det bara att ta cykeln ner till någon av badplatserna vid havet.
70 kvm
5 010 kr/mån
3 rum (2 sovrum)
3 av 8 (Hiss finns)
2025-02-28
Mäklarhuset Göteborg Väster
Denna lägenhet på Basungatan såldes av oss 2025-02-28. Se alla våra försäljningar i Västra Frölunda samt även på Basungatan.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
